This site provides information using PDF, visit this link to download the Adobe Acrobat Reader DC software.

Achievements Since 2009

American Mathematics Contest

  • 2018 - Joshua Devine was the School Winner.
  • 2017 - Alex Tomiak was the School Winner.
  • 2016 - Gavin Vaught was the School Winner and received a School Medal Winner Pin.
  • 2015 - Nolan McGrady was the School Winner and received a School Medal Winner Pin.
  • 2014 - Jordan Kuhn and Zach White were tied for School Winner and each received a School Medal Winner Pin.
  • 2013 - Graham Dillon received the highest SWVGS score and was the School Medal Winner.
  • 2012 - Ferris Ellis received the highest SWVGS score and was the School Medal Winner.
  • 2011 - Ferris Ellis received the highest SWVGS score and was the School Medal Winner.
  • 2009 - Malik Mubeen and Matthew Stallings tied for School Medal Winner.

Deloitte Virtual Team Challenge

  • 2013 - Team members Samantha Hight, Kara Dennis, Will Johnson, and Will Patton placed 10th in the nation.
  • 2012 - Team members Jayson Bales, Alexander McMillian, and Madonna Yoder placed first in the nation.
  • 2010 - Team members Luke Chamberlain, Matt Clontz, and Mindy Hall placed first in the nation.
  • 2010 - Team members John Burleson, Lucas Helton, and Erin Veasey placed sixth in the nation.
  • 2009 - Team members Olivia Crasta, Alex Granata, Biyuan Zhao, and Heming Zhao placed 37th in the nation.

Intel International Science and Engineering Fair Finalists

  • 2017 - Morgan Fisher and Carly Porter for their team project titled ACTN3, ACE, PPARD, and Outside Factors Influencing High School Male Athletes' Choice to Pursue a Sport
  • 2016 - Emily Llaneras won a third place award in Animal Sciences at ISEF for her project titled Slaying the Destructor: Part II: Dosage Optimization and Effects of Oxalic Acid on Honeybee Hives
  • 2016 - Julian Elmasry won a fourth place award at ISEF for his project titled Revolutionary Blood Test Tube 2.0
  • 2015 - Emily Llaneras won a fourth place award in Animal Sciences at ISEF for her project titled Slaying the “Destructor”: The Effectiveness of Alternative Varroa Mite Treatment
  • 2015 - Ashley Jordan and Austin Owen for their team project titled The Correlation Between Surface Temperature and Arctic Sea Ice Thickness
  • 2014 - Jordan Kuhn and Eric Chang for their team project titled Designing, Prototyping, and Testing Agricultural Drones
  • 2014 - Julia Hager for her project titled Removing Metal from Water Using Immobilized Yeast
  • 2013 - Grey Quesenberry for his project titled Electrostatic Layer-By-Layer Self-Assembly of Antimicrobial Films
  • 2013 - Jordan Kuhn for his team project titled Designing, Prototyping, and Testing Agricultural Drones
  • 2012 - Jiyun Chang and Jeremy Kuhn for their team project titled Alternative Kayaks: Design, Development, and Documentation
  • 2011 - Taylor Hay for his project titled Windbelt Application to Vehicles in Motion
  • 2011 - Heming Zhao for her project titled The Music of the Heart: The Transformation of Electrocardiogram (ECG) into Sound
  • 2010 - Alex Granata for his project titled Hydrofoil Development for Autonomous Underwater Vehicles
  • 2010 - Biyuan Zhao for her project titled The Mathematical Transformation of ECG into Sound
  • 2009 - Jacob Harvey for his project Eliminating the Wall Effects of Wind Tunnel Testing Utilizing a Mobile Open-Air Testing Apparatus
  • 2008 - Sanjay Kishore
  • 2008 - Laura Vogelaar
  • 2007 - Josh McCann
  • 2005 - Loren Liebrecht won a fourth place award in Environmental Sciences
  • 2005 - Ryan Olson won first of all the first place awards in Engineering
  • 2004 - Brian Rice
  • 2004 - Ryan Olson
  • 2003 - Brian Rice
  • 1999 - David Rakestraw
  • 1998 - Jessica DeBusk
  • 1996 - Amanda Alley
  • 1996 - Shannon Hughes
  • 1995 - Jefferson Carpenter
  • 1995 - Setul Patel
  • 1994 - James Clark
  • 1994 - Sarah Simpkins
  • 1993 - Brooks Moses
  • 1993 - Carla Sue Rogers
  • 1992 - Jia Liu
  • 1992 - Garnett Edwin Simmers

A complete list of all SWVGS ISEF Finalists can be found here.

Math Kangaroo

  • 2018 - André Shannon, placed third in the state for 12th graders and 15th in the nation for 12th graders.
  • 2018 - Alex Tomiak placed 19th in the nation for 12th graders.
  • 2018 - Sam Nall placed 20th in the nation for 12th graders.
  • 2017 - Joseph Nielson placed first in the state for 12th graders.
  • 2017 - Ian Wnorowski placed second in the state for 12th graders.
  • 2017 - Joseph Carman placed third in the state for 12th graders.
  • 2016 - Jake Clary placed second in the state for 12th graders.
  • 2016 - Nolan McGrady placed thirdin the state for 12th graders.
  • 2016 - Joseph Nielson placed second in the state for 11th graders.
  • 2016 - Patrick Thomas placed third in the state for 11th graders.
  • 2015 - James Hopkins placed 1st in the state.
  • 2015 - Drew Robertson-Gouge placed 2nd in the state.
  • 2015 - Emilee Cardin placed 3rd in the state.
  • 2014 - Jordan Kuhn placed 2nd in the state and 11th in the USA.
  • 2014 - Kara Garvey placed 2nd in the state.
  • 2013 - Andrew Vaccaro placed 1st in the state and 12th in the USA.
  • 2013 - Jordan Kuhn placed 1st in the state.
  • 2012 - Madonna Yoder received 2nd place Senior Score in the state and 9th nationally.
  • 2012 - Ferris Ellis received 1st place Senior Score in the state and 8th nationally.
  • 2012 - Andrew Vaccaro received 1st place Junior Score in the state.
  • 2012 - Alex McMillian received 3rd place Senior Score in the state.

Radford University IT Game Programming Contest

  • 2015 - Louis Thomas, Edward Morgan, and Jon Deters, Team MOL, placed first.
  • 2015 - Ashley Jordan, Claire Veasey, and Grace Mucha, Team ACG, placed second.
  • 2014 - Cole Schafer, Nathan Sexton, Grey Quesenberry, placed first with their game called RadLaski.
  • 2014 - Brady Tickle, Jordan Kuhn, and Jacob Scott, placed second with their game called America.
  • 2014 - Jordan Kuhn won first place in the Programming competition.
  • 2014 - Zachary Burch won first place in the Programming competition.
  • 2013 - Team members C.J. Kremm, Owen Morgan, Andrew Storms, and Andrew Vaccaro, placed first with their game called Tanks.
  • 2013 - Team members Sarah Peters, Sara Wright, and Cory Zander placed second with their game called Monsters Under the Bed.
  • 2012 - Team members Ben Short and Cody placed first in Game Programming competition.
  • 2012 - Team members Jeremy Kuhn, Brent Cox, and Calvin Long placed third in the Game Programming competition and second in the Programming Contest.
  • 2011 - Team members Ferris Ellis and Taylor placed first in the Programming Contest.
  • 2011 - Team members Alec Frazier, Mary Hetherington, and Robbie Wills placed third in the Programming Contest.
  • 2010 - Team members Ian Lipsey, Preston Childress, and Ryan Bedwell placed second in the Game Programming competition.
  • 2010 - Team members Ryan Bedwell, Preston Childress, and Jonathan Light placed second in the Game Programming competition.
  • 2009 - Team members Jake Harvey and Malik Mubeen placed first in the Game Programming competition.
  • 2009 - James Akers, Joy Chen, and Laura Vogelaar placed second in the Game Programming competition.
  • 2009 - Wes Conley, Kemper Fox, and Matthew Stalling received Honorable Mention in the Game Programming competition.

Virginia Junior Academy of Science

  • 2018 - Alex Barrett received an Honorable Mention in Engineering.
  • 2018 - Frank Cahoon received 2nd place in Chemistry.
  • 2018 - Maggie Gilman received an Honorable Metion in Medicine and Health.
  • 2018 - Hunter Hall received 1st place in Medicine and Health and won the Virginia Academy of Science Best Research Award with an invitation to present at the National Symposium in February 2019.
  • 2018 - Izzy Hollars received 3rd place in Engineering.
  • 2018 - Camden Mariotti received 3rd place in Statistical Analysis.
  • 2018 - Betsy Nall received Honorable Mention in Psychology.
  • 2018 - Alex Tomiak received Honorable Mention in Engineering.
  • 2018 - Audra White received 1st place in Psychology.
  • 2017 - Drew Caudill received 1st in Medicine and Health A.
  • 2017 - Drew Ayers received 3rd place in Earth & Environmental Science A.
  • 2017 - Tristan Williams received an Honorable Mention in Microbiology & Cell Biology B.
  • 2017 - Rachel Myers received an Honorable Mention in Psychology B.
  • 2016 - Skylar Johnston received an Honorable Mention.
  • 2016 - Morgan Fisher received an Honorable Mention.
  • 2016 - Alla Ragab placed third.
  • 2016 - Makayla Hudson received an Honorable Mention.
  • 2014 - Sydney Fain placed 1st in Medicine & Health and the Catesby Jones Award for best paper presentation for her paper Interaction of Ferrous Sulfate, Flavoring and Sweeting Agents in the Perception of Sweetness and Presence of Dysgeusia.
  • 2014 - Kendra Hale placed 2nd in Zoology for her project Effects of an Underwater Treadmill on Canine Rehabilitation.
  • 2014 - Zach White placed 2nd in Botany for his project Effect of Alternative Agricultural Methods on the Growth Rate of Various Species of Plants.
  • 2014 - Alexis Brown received Honorable Mention in Math, Statistics, and Computer Science for her project Comparison of the Effects of Motor Vehicle Accident Variables on Younger vs. Older Drivers.
  • 2014 - Claire Veasey received Honorable Mention in Psychology for her project Memory of Dancers: Iconic, Echoic, or Haptic.
  • 2014 - Elissa Fink received Honorable Mention in Microbiology for her project Effects of Self-Tanner Component, Dihydroxyacetone, on Human Cells.
  • 2013 - Sydney Fain placed 1st in Medicine & Health and 2nd Alternate for Best VJAS Paper for her project Interaction of Ferrous Sulfate and Alternative Sweetening Agents in the Perception of Sweetness and Presence of Dysgeusia.
  • 2013 - Jeff Feng received Honorable Mention in Environmental Science for his project Residual Characteristics and Concentrations of Alkylphenols in Laundry Detergents.
  • 2013 - Grey Quesenberry placed 3rd In Medicine & Health for his project Electrostatic Layer-By-Layer Self-Assembly of Antimicrobial Films.
  • 2013 - Ali Setareh received Honorable Mention in Mathematics, Statistics, and Computer Science for his project The Effect of Weather on Localized Trading Behavior in the Modern Age.
  • 2013 - Carson Squibb received Honorable Mention in Engineering for his project REM Sleep Clock.
  • 2013 - Zach White received Honorable Mention in Botany for his project Effect of Artificial Suns on the Efficiency of Alternative Agricultural Methods Vs. Traditional Soil Medium.
  • 2013 - Maria Wnorowski placed 2nd in Medicine & Health for her project The Effects of Gender on Bone Fusion.
  • 2012 - Maria Wnorowski placed 2nd in Medicine and Health for her project Effects of Gender on Time Needed for Bone Fusion.
  • 2012 - Alex McMillian placed 2nd in Psychology for his project Video Games: A Beneficial Hobby?
  • 2012 - Andrew Vaccaro received Honorable Mention in Physics for his project Automated Resistivity Survey.
  • 2012 - Elena Anderson placed 1st in Physics for her project Shedding Light: A Study of the OIII to Visual Flux Ratio of Astronomical Objects.
  • 2011 - Amanda Salinas placed 1st in Consumer Since for her project Green Tea and You: Quest for the Best.
  • 2011 - Eddie Hanks placed 2nd in Statistics for his project The Influences Economic and Political Factors have on the S & P 500.
  • 2011 - Elena Anderson received Honorable Mention in Medicine and Health for The Influences Economic and Political Factors have on the S & P 500.
  • 2011 - Lucas Carter received Honorable Mention in Psychology for his project Difference in Response to an Ethical Dilemma Between Two Age Generations.
  • 2011 - Avery Mahaney received Honorable Mention in Medicine and Health for his project Physical Mechanism of Calcium Transport Inhibition by Peroxynitrite.
  • 2010 - Carahline Stark placed 1st in Consumer Science for her project Smoke Toxicity of Burning Sheathing Materials.
  • 2010 - Ashley Taylor placed 1st in Medicine and Health for her project Staying Alive CPR: The Effect of Music on Cardiopulmonary Resuscitation.
  • 2010 - Biyuan Zhao placed 2nd in Botany for her project Construction of Transgenic Arabidopsis for High-Throughput Screening to Identify Mutants Involved in Xylem (wood) Formation.
  • 2010 - Heming Zhao placed 1st in Mathematics and received a Mathematics Award for her project The Mathematical Transformation of ECG into Sound.
  • 2009 - Sanjay Kishore placed 1st in Microbiology with his project The Construction of a Disease-Transmission Model of Radford High School and received an Honorable Mention in Medicine and Health category.
  • 2009 - Cari Lynn Squibb placed 2nd in Animal Behavior with her project The Mirror Self-Recognition Ability in Corvus brochyrhynchos.
  • 2009 - Amanda Rodgers placed 2nd in Chemistry with her project Potential Protection By Leaf Pigments Against UV-induced Skin Cancer.
  • 2009 - Tara Dean placed 2nd in Consumer Science with her project You Live, You Learn, Then You Get...? The Absorbency of Polymers in Different Brands of Diapers.
  • 2009 - Ashley Taylor placed 2nd in Medicine and Health with her project Staying Alive CPR: The Effect of Music on Cardiopulmonary Resuscitation.
  • 2009 - Sibley Brown placed 3rd in Psychology with her project Music and Memory.
  • 2009 - Amelia Tyler received an Honorable Mention in Psychology with her project Does Burning Affect Evidence of Trauma in Human Remains?
  • 2009 - Erin Veasey received an Honorable Mention in Consumer Science for her project The Effect of Ethanol on the Efficiency of Gasoline.

Archimedes Competition

  • 2014 - Zach White placed 1st for her project Effect of Alternative Agricultural Methods on the Growth Rate of Various Species of Plants
  • 2014 - Sydney Fain placed 2nd for her project Interaction of Ferrous Sulfate, Flavoring and Sweeting Agents in the Perception of Sweetness and Presence of Dysgeusia
  • 2013 - Sydney Fain placed 1st for her project Interaction of Ferrous Sulfate and Alternative Sweetening Agents in the Perception of Sweetness and Presence of Dysgeusia
  • 2013 - Andrew Vaccaro placed 2nd for his project titled Correlation Between Arctic Sea Ice Surface Temperature and Thickness
  • 2013 - Tyler Williams placed 3rd for his project Comparison of Different Extraction Methods of Oligomeric Proanthocyanidins in Yeast Inhibition

Science Olympiad State Tournament

  • 2010 - Tara Dean and Tyler Carpenter placed 4th in Anatomy.
  • 2010 - Ashley Taylor and Tara Dean placed 2nd in Egg-O-Naut.
  • 2010 - Dawn Mercer placed 5th in Fossils.
  • 2010 - Ashley Taylor and Robbie Wills placed 1st in Microbe Mission.
  • 2010 - Jared Miller and Evan Doud placed 5th in Optics.
  • 2009 - Jordan Burnette and Sanjay Kishore placed 5th in Astronomy.
  • 2009 - Sanjay Kishore and Amelia Tyler placed 2nd in Disease Detectives
  • 2009 - Amelia Tyler and Cari Lynn Squibb placed 2nd in Ecology.
  • 2009 - Amanda Rodgers and Amelia Tyler placed 4th in Forensics.
  • 2009 - Jordan Burnette and Sanjay Kishore placed 1st in Health Sciences.
  • 2009 - Amanda Rodgers and Cari Lynn Squibb placed 4th in Herpetology.
  • 2009 - Evan and Jared Miller placed 4th in Junkyard Challenge.
  • 2009 - Amanda Rodgers, Cari Lynn Squibb, and Amelia Tyler placed 1st in Protein Molding.
  • 2009 - Drew Cardwell, Tayler Engelhardt, and Katie Patton placed 4th in Picture This.
  • 2009 - Gaven Burnett and Ashely Taylor placed 4th in Write It-Do It.

State DestinationImagiNation Tournament

  • 2009 - Team members Tara Dean, Brie Dickens, Breanna Farmer, Daniel Meade, and Cubby Rash placed third in the state.