Achievements Since 2009


American Mathematics Contest


  • 2016 - Gavin Vaught was the School Winner and received a School Medal Winner Pin.
  • 2015 - Nolan McGrady was the School Winner and received a School Medal Winner Pin.
  • 2014 - Jordan Kuhn and Zach White were tied for School Winner and each received a School Medal Winner Pin.
  • 2013 - Graham Dillon received the highest SWVGS score and was the School Medal Winner.
  • 2012 - Ferris Ellis received the highest SWVGS score and was the School Medal Winner.
  • 2011 - Ferris Ellis received the highest SWVGS score and was the School Medal Winner.
  • 2009 - Malik Mubeen and Matthew Stallings tied for School Medal Winner.


  • Deloitte Virtual Team Challenge


  • 2013 - Team members Samantha Hight, Kara Dennis, Will Johnson, and Will Patton placed 10th in the nation.
  • 2012 - Team members Jayson Bales, Alexander McMillian, and Madonna Yoder placed first in the nation.
  • 2010 - Team members Luke Chamberlain, Matt Clontz, and Mindy Hall placed first in the nation.
  • 2010 - Team members John Burleson, Lucas Helton, and Erin Veasey placed sixth in the nation.
  • 2009 - Team members Olivia Crasta, Alex Granata, Biyuan Zhao, and Heming Zhao placed 37th in the nation.


  • Intel International Science and Engineering Fair Finalists


  • 2016 - Emily Llaneras won a third place award in Animal Sciences at ISEF for her project titled Slaying the Destructor: Part II: Dosage Optimization and Effects of Oxalic Acid on Honeybee Hives
  • 2016 - Julian Elmasry won a fourth place award at ISEF for his project titled Revolutionary Blood Test Tube 2.0
  • 2015 - Emily Llaneras won a fourth place award in Animal Sciences at ISEF for her project titled Slaying the “Destructor”: The Effectiveness of Alternative Varroa Mite Treatment
  • 2015 - Ashley Jordan and Austin Owen for their team project titled The Correlation Between Surface Temperature and Arctic Sea Ice Thickness
  • 2014 - Jordan Kuhn and Eric Chang for their team project titled Designing, Prototyping, and Testing Agricultural Drones
  • 2014 - Julia Hager for her project titled Removing Metal from Water Using Immobilized Yeast
  • 2013 - Grey Quesenberry for his project titled Electrostatic Layer-By-Layer Self-Assembly of Antimicrobial Films
  • 2013 - Jordan Kuhn for his team project titled Designing, Prototyping, and Testing Agricultural Drones
  • 2012 - Jiyun Chang and Jeremy Kuhn for their team project titled Alternative Kayaks: Design, Development, and Documentation
  • 2011 - Taylor Hay for his project titled Windbelt Application to Vehicles in Motion
  • 2011 - Heming Zhao for her project titled The Music of the Heart: The Transformation of Electrocardiogram (ECG) into Sound
  • 2010 - Alex Granata for his project titled Hydrofoil Development for Autonomous Underwater Vehicles
  • 2010 - Biyuan Zhao for her project titled The Mathematical Transformation of ECG into Sound
  • 2009 - Jacob Harvey for his project Eliminating the Wall Effects of Wind Tunnel Testing Utilizing a Mobile Open-Air Testing Apparatus
  • 2008 - Sanjay Kishore
  • 2008 - Laura Vogelaar
  • 2007 - Josh McCann
  • 2005 - Loren Liebrecht won a fourth place award in Environmental Sciences
  • 2005 - Ryan Olson won first of all the first place awards in Engineering
  • 2004 - Brian Rice
  • 2004 - Ryan Olson
  • 2003 - Brian Rice
  • 1999 - David Rakestraw
  • 1998 - Jessica DeBusk
  • 1996 - Amanda Alley
  • 1996 - Shannon Hughes
  • 1995 - Jefferson Carpenter
  • 1995 - Setul Patel
  • 1994 - James Clark
  • 1994 - Sarah Simpkins
  • 1993 - Brooks Moses
  • 1993 - Carla Sue Rogers
  • 1992 - Jia Liu
  • 1992 - Garnett Edwin Simmers

  • A complete list of all SWVGS ISEF Finalists can be found here.


    Math Kangaroo


  • 2016 - Jake Clary placed second in the state for 12th graders.
  • 2016 - Nolan McGrady placed thirdin the state for 12th graders.
  • 2016 - Joseph Nielson placed second in the state for 11th graders.
  • 2016 - Patrick Thomas placed third in the state for 11th graders.
  • 2015 - James Hopkins placed 1st in the state.
  • 2015 - Drew Robertson-Gouge placed 2nd in the state.
  • 2015 - Emilee Cardin placed 3rd in the state.
  • 2014 - Jordan Kuhn placed 2nd in the state and 11th in the USA.
  • 2014 - Kara Garvey placed 2nd in the state.
  • 2013 - Andrew Vaccaro placed 1st in the state and 12th in the USA.
  • 2013 - Jordan Kuhn placed 1st in the state.
  • 2012 - Madonna Yoder received 2nd place Senior Score in the state and 9th nationally.
  • 2012 - Ferris Ellis received 1st place Senior Score in the state and 8th nationally.
  • 2012 - Andrew Vaccaro received 1st place Junior Score in the state.
  • 2012 - Alex McMillian received 3rd place Senior Score in the state.


  • Radford University IT Game Programming Contest


  • 2015 - Louis Thomas, Edward Morgan, and Jon Deters, Team MOL, placed first.
  • 2015 - Ashley Jordan, Claire Veasey, and Grace Mucha, Team ACG, placed second.
  • 2014 - Cole Schafer, Nathan Sexton, Grey Quesenberry, placed first with their game called RadLaski.
  • 2014 - Brady Tickle, Jordan Kuhn, and Jacob Scott, placed second with their game called America.
  • 2014 - Jordan Kuhn won first place in the Programming competition.
  • 2014 - Zachary Burch won first place in the Programming competition.
  • 2013 - Team members C.J. Kremm, Owen Morgan, Andrew Storms, and Andrew Vaccaro, placed first with their game called Tanks.
  • 2013 - Team members Sarah Peters, Sara Wright, and Cory Zander placed second with their game called Monsters Under the Bed.
  • 2012 - Team members Ben Short and Cody placed first in Game Programming competition.
  • 2012 - Team members Jeremy Kuhn, Brent Cox, and Calvin Long placed third in the Game Programming competition and second in the Programming Contest.
  • 2011 - Team members Ferris Ellis and Taylor placed first in the Programming Contest.
  • 2011 - Team members Alec Frazier, Mary Hetherington, and Robbie Wills placed third in the Programming Contest.
  • 2010 - Team members Ian Lipsey, Preston Childress, and Ryan Bedwell placed second in the Game Programming competition.
  • 2010 - Team members Ryan Bedwell, Preston Childress, and Jonathan Light placed second in the Game Programming competition.
  • 2009 - Team members Jake Harvey and Malik Mubeen placed first in the Game Programming competition.
  • 2009 - James Akers, Joy Chen, and Laura Vogelaar placed second in the Game Programming competition.
  • 2009 - Wes Conley, Kemper Fox, and Matthew Stalling received Honorable Mention in the Game Programming competition.


  • Virginia Junior Academy of Science


  • 2016 - Skylar Johnston received an Honorable Mention.
  • 2016 - Morgan Fisher received an Honorable Mention.
  • 2016 - Alla Ragab placed third.
  • 2016 - Makayla Hudson received an Honorable Mention.
  • 2014 - Sydney Fain placed 1st in Medicine & Health and the Catesby Jones Award for best paper presentation for her paper Interaction of Ferrous Sulfate, Flavoring and Sweeting Agents in the Perception of Sweetness and Presence of Dysgeusia.
  • 2014 - Kendra Hale placed 2nd in Zoology for her project Effects of an Underwater Treadmill on Canine Rehabilitation.
  • 2014 - Zach White placed 2nd in Botany for his project Effect of Alternative Agricultural Methods on the Growth Rate of Various Species of Plants.
  • 2014 - Alexis Brown received Honorable Mention in Math, Statistics, and Computer Science for her project Comparison of the Effects of Motor Vehicle Accident Variables on Younger vs. Older Drivers.
  • 2014 - Claire Veasey received Honorable Mention in Psychology for her project Memory of Dancers: Iconic, Echoic, or Haptic.
  • 2014 - Elissa Fink received Honorable Mention in Microbiology for her project Effects of Self-Tanner Component, Dihydroxyacetone, on Human Cells.
  • 2013 - Sydney Fain placed 1st in Medicine & Health and 2nd Alternate for Best VJAS Paper for her project Interaction of Ferrous Sulfate and Alternative Sweetening Agents in the Perception of Sweetness and Presence of Dysgeusia.
  • 2013 - Jeff Feng received Honorable Mention in Environmental Science for his project Residual Characteristics and Concentrations of Alkylphenols in Laundry Detergents.
  • 2013 - Grey Quesenberry placed 3rd In Medicine & Health for his project Electrostatic Layer-By-Layer Self-Assembly of Antimicrobial Films.
  • 2013 - Ali Setareh received Honorable Mention in Mathematics, Statistics, and Computer Science for his project The Effect of Weather on Localized Trading Behavior in the Modern Age.
  • 2013 - Carson Squibb received Honorable Mention in Engineering for his project REM Sleep Clock.
  • 2013 - Zach White received Honorable Mention in Botany for his project Effect of Artificial Suns on the Efficiency of Alternative Agricultural Methods Vs. Traditional Soil Medium.
  • 2013 - Maria Wnorowski placed 2nd in Medicine & Health for her project The Effects of Gender on Bone Fusion.
  • 2012 - Maria Wnorowski placed 2nd in Medicine and Health for her project Effects of Gender on Time Needed for Bone Fusion.
  • 2012 - Alex McMillian placed 2nd in Psychology for his project Video Games: A Beneficial Hobby?
  • 2012 - Andrew Vaccaro received Honorable Mention in Physics for his project Automated Resistivity Survey.
  • 2012 - Elena Anderson placed 1st in Physics for her project Shedding Light: A Study of the OIII to Visual Flux Ratio of Astronomical Objects.
  • 2011 - Amanda Salinas placed 1st in Consumer Since for her project Green Tea and You: Quest for the Best.
  • 2011 - Eddie Hanks placed 2nd in Statistics for his project The Influences Economic and Political Factors have on the S & P 500.
  • 2011 - Elena Anderson received Honorable Mention in Medicine and Health for The Influences Economic and Political Factors have on the S & P 500.
  • 2011 - Lucas Carter received Honorable Mention in Psychology for his project Difference in Response to an Ethical Dilemma Between Two Age Generations.
  • 2011 - Avery Mahaney received Honorable Mention in Medicine and Health for his project Physical Mechanism of Calcium Transport Inhibition by Peroxynitrite.
  • 2010 - Carahline Stark placed 1st in Consumer Science for her project Smoke Toxicity of Burning Sheathing Materials.
  • 2010 - Ashley Taylor placed 1st in Medicine and Health for her project Staying Alive CPR: The Effect of Music on Cardiopulmonary Resuscitation.
  • 2010 - Biyuan Zhao placed 2nd in Botany for her project Construction of Transgenic Arabidopsis for High-Throughput Screening to Identify Mutants Involved in Xylem (wood) Formation.
  • 2010 - Heming Zhao placed 1st in Mathematics and received a Mathematics Award for her project The Mathematical Transformation of ECG into Sound.
  • 2009 - Sanjay Kishore placed 1st in Microbiology with his project The Construction of a Disease-Transmission Model of Radford High School and received an Honorable Mention in Medicine and Health category.
  • 2009 - Cari Lynn Squibb placed 2nd in Animal Behavior with her project The Mirror Self-Recognition Ability in Corvus brochyrhynchos.
  • 2009 - Amanda Rodgers placed 2nd in Chemistry with her project Potential Protection By Leaf Pigments Against UV-induced Skin Cancer.
  • 2009 - Tara Dean placed 2nd in Consumer Science with her project You Live, You Learn, Then You Get...? The Absorbency of Polymers in Different Brands of Diapers.
  • 2009 - Ashley Taylor placed 2nd in Medicine and Health with her project Staying Alive CPR: The Effect of Music on Cardiopulmonary Resuscitation.
  • 2009 - Sibley Brown placed 3rd in Psychology with her project Music and Memory.
  • 2009 - Amelia Tyler received an Honorable Mention in Psychology with her project Does Burning Affect Evidence of Trauma in Human Remains?
  • 2009 - Erin Veasey received an Honorable Mention in Consumer Science for her project The Effect of Ethanol on the Efficiency of Gasoline.


  • Archimedes Competition


  • 2014 - Zach White placed 1st for her project Effect of Alternative Agricultural Methods on the Growth Rate of Various Species of Plants
  • 2014 - Sydney Fain placed 2nd for her project Interaction of Ferrous Sulfate, Flavoring and Sweeting Agents in the Perception of Sweetness and Presence of Dysgeusia
  • 2013 - Sydney Fain placed 1st for her project Interaction of Ferrous Sulfate and Alternative Sweetening Agents in the Perception of Sweetness and Presence of Dysgeusia
  • 2013 - Andrew Vaccaro placed 2nd for his project titled Correlation Between Arctic Sea Ice Surface Temperature and Thickness
  • 2013 - Tyler Williams placed 3rd for his project Comparison of Different Extraction Methods of Oligomeric Proanthocyanidins in Yeast Inhibition


  • Science Olympiad State Tournament


  • 2010 - Tara Dean and Tyler Carpenter placed 4th in Anatomy.
  • 2010 - Ashley Taylor and Tara Dean placed 2nd in Egg-O-Naut.
  • 2010 - Dawn Mercer placed 5th in Fossils.
  • 2010 - Ashley Taylor and Robbie Wills placed 1st in Microbe Mission.
  • 2010 - Jared Miller and Evan Doud placed 5th in Optics.
  • 2009 - Jordan Burnette and Sanjay Kishore placed 5th in Astronomy.
  • 2009 - Sanjay Kishore and Amelia Tyler placed 2nd in Disease Detectives
  • 2009 - Amelia Tyler and Cari Lynn Squibb placed 2nd in Ecology.
  • 2009 - Amanda Rodgers and Amelia Tyler placed 4th in Forensics.
  • 2009 - Jordan Burnette and Sanjay Kishore placed 1st in Health Sciences.
  • 2009 - Amanda Rodgers and Cari Lynn Squibb placed 4th in Herpetology.
  • 2009 - Evan and Jared Miller placed 4th in Junkyard Challenge.
  • 2009 - Amanda Rodgers, Cari Lynn Squibb, and Amelia Tyler placed 1st in Protein Molding.
  • 2009 - Drew Cardwell, Tayler Engelhardt, and Katie Patton placed 4th in Picture This.
  • 2009 - Gaven Burnett and Ashely Taylor placed 4th in Write It-Do It.


  • State DestinationImagiNation Tournament


  • 2009 - Team members Tara Dean, Brie Dickens, Breanna Farmer, Daniel Meade, and Cubby Rash placed third in the state.